Program WPS

Program WPS został pomyślany jako edytor i zarazem baza danych spawalniczych instrukcji technologicznych wykonywanych według normy PN-EN ISO 15609-1:2007. Jego zadaniem jest odciążenie technologa spawalnika od wykonywania powtarzalnych czynności związanych z generowaniem kart technologicznych a także przechowywanie już opracowanych do dalszego wykorzystywania czy wyszukiwania za pomocą komputera. Kilkunastoletnie doświadczenia zdobyte w trakcie budowy kolejnych wersji programu doprowadziły do opracowania narzędzia elastycznego i nieskomplikowanego w obsłudze a zaimplementowane w programie mechanizmy wprowadzania danych zostały zorientowane na łatwość i szybkość wykonywania nowych instrukcji. Dużym atutem programu są estetyczne wydruki gotowych kart technologicznych w językach: polskim, angielskim lub niemieckim.
Obecna wersja 4.1 programu znajduje zastosowanie w niewielkich firmach (wersja jednostanowiskowa) jak również w dużych jednostkach, gdzie tworzeniem technologicznych instrukcji spawania zajmuje się grupa specjalistów (wersja wielostanowiskowa sieciowa).
Program WPS oferuje również zaawansowane metody przeszukiwania bazy ułatwiające prace z dużymi zbiorami danych. Zastosowany w programie powszechnie znany standard pakietu MS-Office powoduje, że program nie wymaga kosztownych wdrożeń.
W podstawowej bazie programu magazynowane są wszelkie określone normą pola wraz z rysunkami przygotowania krawędzi oraz złącza a także przewidziano miejsce na dodatkowe informacje nie specyfikowane przez normę a niekiedy stosowane w specyficznych branżach. Program akceptuje podstawowe formaty graficzne plików obsługiwanych przez system MS-Windows, dlatego rysunki mogą być wykonywane za pomocą powszechnie znanych programów graficznych oraz CAD lub skanowane. Program zawiera pomocnicze bazy, w których użytkownik gromadzi najczęściej wykorzystywane przez siebie informacje, takie jak: materiały podstawowe, dodatkowe, gazy i topniki, rodzaje procesów oraz dane personelu spawalniczego (spawacze, technolodzy, inspektorzy).
Otwarta struktura bazy danych oparta na światowym standardzie MS-Accesss pozwala zaawansowanemu użytkownikowi programu WPS na samodzielne modyfikacje a także konwersje własnych danych do innego standardu informatycznego.

Źródło:http://www.ekoga.com