WELD COST CALC XL

 

 
WELD COST CALC XL

Jeśli chodzi o programy przeznaczone do obliczeń kosztów spawania to jest ich pewnie tyle ile ludzi się tym zajmujących (czyli technologów, spawalników ,itd..) Dosyć dawno temu natrafiłem na program WELD COST CALC XL (jest to arkusz kalkulacyjny). W wersji demo program oblicza koszty spawania dla spoin pachwinowych, przy zakupie pełnej wersji można już korzystać z obliczeń dla 10 różnych złączy spawanych. Autor programu zaleca korzystanie z arkusza kalkulacyjnego wersji co najmniej 2000 (Microsoft Excel 2000) z wcześniejszym mogą być małe problemy.
 
Gdzie można znaleźć program WELD COST CALC XL.
Otóż program w wersji darmowej można pobrać stąd (jak już wspomniałem wersja demo ogranicza się jedynie do obliczania połączeń pachwinowych) pełną wersję arkusza trzeba zamówić u autora programu.
 
Uruchomienie programu.

Po uruchomieniu arkusza pojawia się informacja o potrzebie włączenia makra w arkuszu kalkulacyjnym, po jego włączeniu pojawia nam się strona z informacjami dotyczącymi programu. Jest też ważna informacja o skuteczności spawacza(Welder Efficiency) jest to bardzo ważny czynnik który wpływa na wynik końcowy kosztów spawania. Dla przykładu 45% oznacza, że spawacz spędził na spawaniu w przeciągu całego dnia (zmiany) na spawaniu (ok.4,4godziny). Program oferuje zarówno wprowadzanie danych w jednostkach angielskich jak i metrycznych.
W części środkowej ekranu widzimy schemat złącza spawanego, po obu stronach można prowadzić obliczenia dla przykładu po jednej stronie dla metody 111 (spawanie elektrodą otuloną) a z drugiej strony dla metody 135 (MAG). Wyniki końcowe można porównać i wybrać tańszą metodę spawania. Jednostka waluty to dolar, ale znając odpowiedni przelicznik złotego na dolara to nie jest praktycznie żaden problem.
 
 
 
1. Uruchomienie programu
 
2. Wybór złącza
 
3. Widok wprowadzania danych
 
4. Wyniki
 
Podsumowanie

Ogólnie program WELD COST CALC XL jest bardzo przydatną aplikacją która powinna się znaleźć w dziale technicznym przedsiębiorstwa. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna pozwalająca w łatwy sposób osiągnąć zamierzony cel. Więc chyba warto zainwestować 80$ (tyle kosztuje pełna wersja) i posiadać solidne narzędzie w swoim biurze.