eNormatywy

Program eNormatywy MIG/MAG przeznaczony jest do obliczania parametrów ekonomicznych i technologicznych procesu spawania stali niskowÄ™glowych i niskostopowych metodÄ… MIG/MAG. Przy jego pomocy można wyliczyć nie tylko konkretne wartoÅ›ci zużycia materiaÅ‚ów dodatkowych (drutu elektrodowego, gazu osÅ‚onowego) i ich koszty, koszt energii elektrycznej, czas gÅ‚ówny spawania oraz pomocniczy metody ale również przeanalizować wpÅ‚yw konkretnych parametrów technologicznych na te wartoÅ›ci.

GÅ‚ówny algorytm programu jest oparty na autorskiej hipotezie z zakresu fizyki procesu spawania technologiÄ… MIG/MAG bÄ™dÄ…c jednoczeÅ›nie narzÄ™dziem do jej weryfikacji. Wszystkie wartoÅ›ci wynikowe sÄ… obliczane a nie pobierane z baz danych czy tabel. Stanowi to absolutne novum, gdyż powszechnie znane normatywy dla tej metody bazujÄ… na doÅ›wiadczalnictwie.

Program eNormatywy MIG/MAG otrzymaÅ‚ wyróżnienie na targach spawalniczych INTEWELDING 2005.

eNormatywy MIG/MAG sÄ… dedykowane dla doÅ›wiadczonych specjalistów spawalników ale oczywiÅ›cie mogÄ… być użytkowane przez osoby dysponujÄ…ce mniejszym doÅ›wiadczeniem zawodowym w branży spawalniczej sÅ‚użąc pomocÄ… w doborze prawidÅ‚owych parametrów procesu spawania metodÄ… MIG/MAG. Do prawidÅ‚owej interpretacji wyników obliczeÅ„ wykonywanych przez program wymagana jest znajomość choćby minimalnych podstaw teoretycznych w zakresie technologii spawania elektrodÄ… topliwÄ… w osÅ‚onach gazowych.
Duża elastyczność we wprowadzaniu danych powoduje, że program jest użytecznym narzÄ™dziem do rozwiÄ…zywania zagadnieÅ„ optymalizacji ekonomicznej procesu spawania metodÄ… MIG/MAG. DziÄ™ki jego wykorzystaniu jest możliwa odpowiedź na różne pytania, np.: "jaki wpÅ‚yw na koszty wykonania spoiny ma zmiana Å›rednicy drutu elektrodowego w celu wykonania warstw licowych?". W tym zakresie program eNormatywy MIG/MAG przyczynia siÄ™ do poprawy konkurencyjnoÅ›ci wytwórców stosujÄ…cych technologie spawania MIG/MAG oraz może być także niezwykle pomocny w szkoleniu personelu spawalniczego.
WartoÅ›ci, które oblicza program to: czas gÅ‚ówny spawania, czas pomocniczy metody, zużycie drutu elektrodowego, zużycie gazu ochronnego, koszt energii elektrycznej, prÄ™dkość spawania, prÄ™dkość podawania drutu elektrodowego i opcjonalnie napiÄ™cie Å‚uku.
Dane wejÅ›ciowe to: grubość Å‚Ä…czonych krawÄ™dzi (zÅ‚Ä…cza doczoÅ‚owe) lub grubość spoiny pachwinowej (zÅ‚Ä…cza pachwinowe) w zakresie 1,5-40 mm, wybrany typ ukosowania (I, 2I, V-Y, ½V-Y, X, K, U, L), sumaryczna dÅ‚ugość spoiny, procentowy skÅ‚ad osÅ‚ony gazowej, ceny materiaÅ‚ów dodatkowych i energii elektrycznej, natężenie przepÅ‚ywu gazu osÅ‚onowego, natężenie prÄ…du spawania i Å›rednica drutu elektrodowego. Jest również możliwe wprowadzenie indywidualnych wartoÅ›ci uzysku, masy wÅ‚aÅ›ciwej spoiwa, napiÄ™cia Å‚uku  oraz geometrii rowka. W zależnoÅ›ci od gruboÅ›ci Å‚Ä…czonych krawÄ™dzi i wybranego rodzaju ukosowania przewidziana jest jedna, dwie lub trzy grupy parametrów (warstwa przetopowa, warstwy wypeÅ‚niajÄ…ce i warstwy licowe). Program zawiera mechanizmy weryfikacji niektórych danych pod wzglÄ™dem technologicznym (np. adekwatność ksztaÅ‚tu ukosowania do wprowadzonej gruboÅ›ci, zakresy prÄ…du spawania czy napiÄ™cia Å‚uku.


Wymagania systemowe
Program eNormatywy MIG/MAG jest udostÄ™pniany w trybie "online" - można go używać wyÅ‚Ä…cznie poprzez sieć Internet. Do jego użytkowania potrzebny jest komputer z dostÄ™pem do Internetu wyposażony w dowolny system operacyjny i dowolnÄ… przeglÄ…darkÄ™ internetowÄ… (wskazane jest stosowanie najnowszych wersji systemu operacyjnego i przeglÄ…darki). Z programu można korzystać również na komputerach typu PDA. Do efektywniej pracy z programem wystarczÄ… prÄ™dkoÅ›ci poÅ‚Ä…czenia dostÄ™pne dla modemów telefonicznych.

ŹródÅ‚o:http://www.ekoga.com