Qutotec przekonany do ArcQuality

 

Turula engineering workshop utilises first-class technology

 

Dyrektor fabryki Ilkka Hiltunen i trzy solidne filtry tarczowe które mają trafić do Brazylii. 
 
Zaawansowana technologicznie firma Outotec wdrożyła system zarządzania jakością Kemppi ArcQuality w swoim warsztacie inżynieryjnym Turula. Outotec planuje zastosować ArcQuality również w innych swoich zakładach.
 
Dyrektor fabryki Ilkka Hiltunen zauważył, że zarządzanie jakością spawania jest kluczowym elementem działalności zakładu. “Łatwiej jest poprawić jakość jeżeli ma się kontrolę nad produkcją. ArcQuality to nowoczesny i aktualny sposób zarządzania jakością” chwali Hiltunen.
 
Kierownik ds. Rozwoju produkcji, Kari Koistinen podkreśla, że jakość i produktywność idą ze sobą w parze. Wg Koistinena, najlepszą jakość spawania można uzyskać poprzez upewnienie się, że zastosowany w firmie system zarządzania jakością jest z najwyższej półki.
“Oprócz tego, że producent musi dostarczyć klientowi obiecaną jakość to dodatkowo musi przedstawić dowody potwierdzające jakość produktu i ocenę jakości organizacji”.
 
 
Pracownicy warsztatu metalurgicznego od lewej do prawej
Kari Koistinen, Ilkka Hiltunen, and Rauno Kakkola.
 
 
Wszystkie spojrzenia na jakość
 
Od początku Outotec Turula odważnie inwestuje w najnowsze technologie wspierające bezproblemowy proces produkcyjny. Duże magazyny o powierzchni 21, 000 m2 z możliwością obróbki wstępnej. W zakładzie Turula znajduje się około 70 urzadzeń MIG/MAG, TIG i MMA.
Dzięki ArcQuality mamy dowody potwierdzające jakość spawania, co bez wątpienia zwiększa konkurencyjność Outotec.
 
“Nie ma nic lepszego od tego. Zdarzało się, że klient wymagał danych na temat tego kto spawał co i kiedy. Teraz system gromadzi wszystkie dane automatycznie”, mówi Ilkka Hiltunen.
Kari Koistinen dodaje, że zastosowanie ArcQuality umożliwia natychmiastową interwencję w przypadku odchylenia od normy przez co jest nieocenionym rozwiązaniem służącym do zarządzania.  
Koinstinen, jako pracownik firmy z 30 letnim stażem wie co mówi. Rauno Kakkola, koordynator prac spawalniczych również jest pod wrażeniem efektywności ArcQuality. Zauważa, że prace spawalnicze mogą być wykonane wyłącznie przez zawodowego spawacza, którego kompetencje są pod stałą kontrolą. W niewielu zawodach poziom kompetencji pracowników jest oceniany co pół roku. “Tu też przydatne jest ArcQuality. System z wyprzedzeniem informuje o konieczności odnowienia uprawnień spawacza” mówi Kakkola odpowiedzialny za monitorowanie prac spawalniczych i podwykonawców.
Ekspertyza Kakkoli jest wykorzystywana również w innych działach Outotec.
 
 
 
Przed rozpoczęciem spawania kod kreskowy z WPS jest sczytywany do systemu.
 
 
Wyznaczanie standardów.
 
Jednocześnie ArcQuality nakłada nowe wymagania na spawaczy co może prowadzić do konieczności przeprowadzania nowych szkoleń. Kakkola zauważa, że błędy popełniane systematycznie w przeszłości mogły pozostać niezauważone. Teraz te błędy można niezwłocznie skorygować jak ma to miejsce w przypadku błędnych specyfikacji WPS.
 
Kakkola uważa, że ArcQuality powinien być podstawą w szkołach spawalniczych, tak by orientacja na jakość i przestrzeganie WPS zakorzeniło się w świadomości spawacza tak wcześnie jak to możliwe. System ma również wpływ na zarządzanie ponieważ raporty są łatwo dostępne w czasie rzeczywistym. “Zarząd musi się upewnić, że WPSy są dostępne.
 
Po pierwsze system wymaga szkoleń. Dzięki niemu praca wszystkich staje się transparentna a pracownicy nie odczuwają dodatkowej presji”, mówi Koistinen.
 
 
Rauno Kakkola i Kari Koistinen analizują raport o odchyleniach. 
 
 
Poszukiwane: Aktywne podejście
 
Wdrożenie system wymaga zarówno od dostawcy jak i przedsiębiorstwa w którym system jest wdrażany aktywnego myślenia Kakkola podkreśla, że każdy spawacz z osobna powinien przejść szkolenie z obsługi systemu a czytnik musi stać się osobistym narzędziem dla każdego spawacza. 
“W pierwszej kolejności musimy wytłumaczyć spawaczom dlaczego używamy tego systemu” dodaje Ilkka Hiltunen.
 
To, że ArcQuality jest dostarczony jako usługa w chmurze z wykorzystaniem bezpiecznego serwera, spotkało się z przychylnością trio z Outotec: teraz system dostępny jest z dowolnego miejsca i nie obciąża sieci firmy. Dzięki szybkiej usłudze aktualizacje i nowe funkcje mogą być wykorzystane od razu. W zakładzie Turula jest zatrudnionych 200 pracowników a w całym Outotec 4,500.
Outotec działa w 25 krajach i prowadzi działalność w ponad 80.
Outotec oddzielił się od firmy matki Outokumpu w 2005 roku a już rok później był notowany na giełdzie w Helsinkach. Dodatkowo aby wzbogacić swoje portfolio technologiczne, Outotec planuje rozszerzyć działalność na sektor energetyczny i uzdatnianie wody.
 
 
Spawacz podczas pracy z systemem monitorującym ArcQuality w tle.
 
 
ArcQuality w skrócie
 
Moduł Kemppi Arc System 2.0 ArcQuality łączy ze sobą dwa najważniejsze elementy produkcji spawalniczej: jakość i wydajność. Dzięki zastosowaniu ArcQuality w łatwy sposób można sprawdzić czy prace spawalnicze zostały przeprowadzone zgodnie z WPS. Jednocześnie system monitoruje czy spawacz posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonania danego zadania. Potencjalne odchylenia są bezzwłocznie raportowane w czasie rzeczywistym. System informuje o koniczności wykonania przeglądu z wyprzedzenie, a czytnik będący trzonem systemu zestawia informacje o spoinie.
 
 
Zalety ArcQ
  • Monitoruje zgodność z WPS
  • Monitoruje ważność uprawnień spawaczy
  • Tworzy raporty niezgodności
  • Automatycznie zbiera dane
  • Zmniejsza koszty obróbki spoin
  • Wspiera spawaczy oraz personel zarządzający i kontrolujący jakość
  • Raportuje czas jarzenia i nie jarzenia łuku
  • Zawiera narzędzie do zarządzania flotą spawalniczą
  • Przewiduje potrzebę przeglądu oraz zapisuje historię serwisową
  • Zaprojektowany do monitoringu
  • Spawanie MIG/MAG i TIG
  • Raportowanie poprzez sieć web
  • Technologia WLAN

 

 

Spawacz jest instruowany z obsługi czytnika. 
 
 
Outotec
W zakładzie inżynieryjnym Outotec Turula jest zatrudnionych 200 pracowników a całkowita ilość osób zatrudnionych w firmie Outotec wynosi 4 500. Outotec posiada przedstawicielstwa w 25 krajach a biznes prowadzi w 80. Outotec oddzielił się od firmy Outokumpu w 2005 roku a już rok później był notowany na giełdzie w Helsinkach. Aby poszerzyć swoje portfolio technologiczne Outotec planuje rozszerzenie działalności na takie sektory jak energetyka i uzdatnianie wody.
 

GRUPA KEMPPI OY
Fakty i liczby dotyczące Grupy Kemppi
.
·         Firma Kemppi jest wiodącym producentem sprzętu do spawania łukowego oraz dostawcą rozwiązań zwiększających wydajność spawania.
·         Globalne dochody firmy wynoszą 121 milionów Euro rocznie.
·         Fabryki: dwie w Finlandii Lahti (siedziba główna), Asikkala , oraz jedna w Chennai (Indie).
·         biura w 15 krajach oraz regularny eksport do 70 krajów
·         630 pracowników, z czego 172 zatrudnionych poza Finlandią
·         Kemppi Oy jest spółką zależną firmy Kemppi Capital Oy.
 
 
Aby uzyskać więcej informacji proszę kontaktować się z:
 
Minna-Maija Jokisalo
Communications Manager
Tel. +358 (0)44 2899 240
 
Kemppi Welding Management Solutions
+358 442 899 573 or wms@kemppi.com
 
www.kemppi.com
 
 

 

 

  

Komentarze