Odkształcenia spawalnicze zmorą każdego spawacza

 

Bardzo często niewłaściwe podejście do tematu spawania może skutkować pojawieniem się odkształceń w miejscu złącza, a w konsekwencji nawet rozerwaniem spawu. Jak uniknąć takich sytuacji i nie dopuścić do tego, aby nasza ciężka praca poszła na marne? Najważniejsze to odpowiednie przygotowanie spawarki oraz skupienie uwagi na grubości i rodzaju materiału spawanego. Nie mniej jednak, przed podjęciem próby spawania właściwego tworzywa, warto poćwiczyć na mniej istotnych elementach. Jeżeli jednak w dalszym ciągu nie jesteśmy pewni własnych umiejętności, czasami lepiej jest poważne prace zlecić fachowcom.
 
 
 
 
Jednakże jeżeli w dalszym ciągu w planach mamy własnoręczne spawanie, warto wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej o odkształceniach i tym jak je uniknąć. Odkształcenia bardzo często zamiennie nazywane są deformacją i występują podczas niejednorodnego rozszerzania się i kurczenia spoin w procesie ogrzewania lub chłodzenia. Generalnie tego typu problemy rodzą się w momencie, kiedy spoina jest ograniczana stałymi elementami materiału. W wyniku powstałych zmian objętości, w spoinach powstają naprężenia. Szczególnie należy uważać podczas usuwania owego materiału ograniczającego spoinę. Usunięcie jego nadmiaru wpływa na naprężenie, które przyczynia się do powstania odkształceń, a tym samym może dojść do pęknięcia złącza. Niestety proces usuwania odkształceń, obecnie jest bardzo kosztowny. Dlatego też w rezultacie prościej i korzystniej jest zwrócić większą uwagę podczas spawania, aniżeli później tracić czas i pieniądze na usuwanie deformacji.
 
W jaki sposób najlepiej zapobiegać takim problemom? No cóż, nie wystarczy zakupić idealny migomat czy spawarkę tig. Bardzo ważna jest też sama teoria i wiedza na temat odkształceń. Generalnie jest dosyć spora liczba różnych przyczyn ich powstania, a dodatkowy problem stanowi także oszacowanie wielkości deformacji. Wielu fachowców i specjalistów zaleca, przed rozpoczęciem pracy, zwrócenie uwagi na kilka głównych czynników takich jak:
 
  • w jakim stopniu spoina jest usztywniona;
  • ogólne właściwości spawanego materiału oraz całej konstrukcji;
  • naprężenia pierwotne;
  • parametry stosowanej metody i spawarki;
  • ilość wymaganych spoin;
 
Naturalnie nie są to wszystkie parametry, którymi powinien zająć się spawacz. Stanowią one tylko podstawę, dzięki której możliwe jest uniknięcie tak niechcianych i uciążliwych deformacji. Naturalnie z czasem, kiedy spawacz zacznie nabierać wprawy, odkształceń powinno być coraz mniej. Jednakże jeżeli już deformacje się przytrafią i trzeba będzie z nimi walczyć, warto poznać kilka prostych sposobów. Na początek należy zatroszczyć się o zmniejszenie skutków skurczów spawalniczych. Naturalnie nigdy ich nie wyeliminujemy, ale samo zmniejszenie może wiele zdziałać. W tym celu korzystne staje się zmniejszenie objętości spoiny oraz ilości jej warstw. Dodatkowo spawacz powinien zwrócić uwagę na rozmieszczenie spoiny dookoła osi. Powinna ona być równomierna, przy wykorzystaniu ściegu krokowego lub przerywanego. Przeciwdziałać można także przed samym procesem spawania. Dlatego należy już zawczasu tak zaplanować spawanie, aby odkształcenia same się eliminowały. Dodatkowo skrócenie czasu spawania także może mieć kluczowe znaczenie. Kolejnym ciekawym i sprawdzonym sposobem jest stosowanie przyrządów mocujących (wsporniki, kliny, elastyczne zaciski, podłużnice). Jednocześnie warto zastosować wodę, jako chłodzenie materiału podczas procesu spawania.
 
 
 
 
Należy pamiętać, że żaden migomat, czy inne urządzenie spawalnicze samoistnie nie wyeliminuje prawdopodobieństwa postania deformacji. Nie stworzono jeszcze spawarki, która poprzez swoje parametry mogłaby zmniejszyć ewentualność ich wystąpienia. Wszystko zależy od spawacza i jego umiejętności. Na szczęście technologia wykorzystywana w spawalnictwie umożliwia usuwanie deformacji poprzez ich skorygowanie. W tym celu stosuje się prostowanie pod prasą, młotkowanie pneumatyczne, śrutowanie albo stabilizację wibracyjną. Jednakże większość z tych procesów jest czasochłonna i kosztowna. W rezultacie korzystniej jest zapobiegać niż później eliminować skutki odkształceń.
  
Natalia Karolczyk
emaks.pl

  

Komentarze

Paweł

2019-05-21 04:36

Czy istnieje jakaś reguła na to czy lepsze jest robienie spawu mniejszym prądem i wolniej czy jednak większym prądem i szybciej.