Nowa era w szlifowaniu - Cubitron™ II od 3M

Szybsze szlifowanie, lepszy komfort pracy i większa wydajność. Dzięki technologii 3M Poland -Cubitron™ II - to możliwe. To innowacyjne rozwiązanie, oparte na zastosowaniu precyzyjnie ukształtowanych trójkątnych ziaren ściernych, stosowane jest m.in. w pasach ściernych i dyskach fibrowych 3M dostępnych w trzech ziarnistościach: 36+, 60+ i 80+.

Tajemnicą innowacyjnej technologii Cubitron™ II są ustawione pionowo trójkątne ziarna ścierne, które są większe i bardziej żywotne niż ziarna występujące w klasyfikacji ANSI. Ponadto w porównaniu do tradycyjnych ceramicznych ziaren ściernych o nieregularnej budowie, ziarna Cubitron™ II są ostrzejsze i zużywają się równomiernie, przez co pracują precyzyjnie i nie przegrzewają obrabianej powierzchni. Te samoostrzące się ziarna podczas szlifowania tworzą nowe, ostre krawędzie. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko związane z uszkodzeniem obrabianego elementu pod wpływem temperatury i przebarwieniami. Trójkątne ziarna skrawają jak frezy, gwarantując jednorodną rysę i dużo szybszy efekt.
 
- Ziarna ścierne wykorzystane w opatentowanej przez 3M technologii to efekt połączenia materiału Cubitron i specjalnej konstrukcji ziarna Trizact. Dzięki nim pasy i dyski fibrowe są bardziej wytrzymałe, przyśpieszają proces szlifowania i zapewniają komfort pracy operatora. Zawarty dodatek chłodzący eliminuje powstawanie ciepła redukując nadmierne przegrzewanie detalu – mówi Paweł Paduch ekspert Działu Materiałów Ściernych 3M Poland.
 
Trójkątne ziarna ścierne doskonale sprawdzają się m.in. w pasach ściernych 3M™ Cubitron™ II. Pasy te nie tylko są do czterech razy bardziej wytrzymałe od konwencjonalnych pasów z nasypem ceramicznym, ale także szlifują średnio o 30% szybciej na trudno skrawalnych metalach, jak np. stal nierdzewna, stal węglowa, stop niklu, czy stop chromu kobaltu. Pas Cubitron™ II pracuje płynniej i bez potrzeby nacisku. To oznacza mniejsze zmęczenie operatora i większy komfort pracy, co z kolei prowadzi do mniejszej liczby błędów, większej jednorodności obrabianych elementów i poprawy komfortu pracy.
 
Technologia Cubitron™ II znalazła zastosowanie również w dyskach fibrowych 3M Cubitron™ II do stali nierdzewnej (dyski 987C) i stali węglowej (dyski 982C). Produkty te gwarantują jednorodną rysę, krótsze szlifowanie i większą wydajność pracy. Są również dużo bardziej wytrzymałe od swoich konwencjonalnych odpowiedników. Dyski fibrowe 3M mogą być wykorzystywane zarówno do usuwania spoin, zendry czy niedoskonałości powierzchni, jak i do fazowania i krawędziowania. Dostępne są w rozmiarach: 115, 125, 180 mm.
 
Więcej informacji dot. technologii Cubitron™ II dostępnych jest na stronie: www.3m.pl/scierne