KOLEJNA NOWOŚĆ FIRMY STIGAL WIELKOGABARYTOWY PRO Master3D – MASZYNA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

CIĘCIE Z JEDNOCZESNYM FAZOWANIEM KRAWĘDZI TO PRZYSZŁOŚĆ

Dynamiczne cięcie plazmowe i tlenowe z jednoczesnym fazowaniem krawędzi, to stosunkowo nowa i szybko rozwijająca się technologia obróbki blach. Rosnące zapotrzebowanie przemysłu na maszyny do precyzyjnego cięcia 3D spowodowało kolejny rozwój przecinarek CNC firmy STIGAL. Wprowadzona w 2014 r. do seryjnej produkcji 5-cio osiowa wychylna głowica Multi3D, oferując największe możliwości produkcyjne i największą dokładność cięcia, odniosła ogromny komercyjny sukces. Umożliwiła znaczne skrócenie procesu produkcyjnego, zmniejszenie liczby stanowisk produkcyjnych oraz operacji niezbędnych do przygotowania finalnego produktu. W przypadku blach, gdzie występuje konieczność fazowania długich krawędzi, łuków i otworów proces produkcji można było skrócić nawet kilkunastokrotnie. Tym produktem firma STIGAL udowodniła, że dobre jakościowo cięcie z jednoczesnym fazowaniem krawędzi, jest możliwe nawet w przypadku wielkogabarytowych elementów. Ponieważ możliwości rozwoju tej technologii na maszynach serii VXstandard i VXspeed HQ były ograniczone, rozpoczęto pracę nad nową linią maszyn, dedykowanych specjalnie do współdziałania z wychylną głowicą Multi3D. Tak właśnie powstał wielkogabarytowy PRO Master3D, maszyna do zadań specjalnych. „Wprowadziliśmy w nim szereg innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko pozwoliły podnieść jakość i precyzję cięcia 3D, ale po raz kolejny dać naszym klientom, tak oczekiwaną w tych czasach szybkość,  wielozadaniowość i przewagę konkurencyjną” – mówi inż. Paweł Matejczyk, Szef Działu Sprzedaży. „Maszyna oficjalnie została wprowadzona na rynek z początkiem 2016 r. i w ciągu dwóch pierwszych miesięcy zakontraktowaliśmy 4 urządzenia, każde o gabarytach przekraczających 3000x12000mm”.


IMPONUJĄCE GABARYTY

Projektując PRO Master3D konstruktorzy zwiększyli przekrój poprzeczny belki portalu, który jest niemal 4-krotnie większy od poprzednich konstrukcji maszyn firmy STIGAL. Gruntownie przebudowano układ przeniesienia napędu oraz suporty narzędziowe. W ten sposób uzyskano doskonałą sztywność, nawet dla maszyn o szerokości przekraczającej 8000 mm. Maksymalny obszar roboczy stołu materiałowego wynosi 6500x36000 mm, a przy wyposażeniu urządzenia w specjalny wysięgnik, portal osiąga nawet 8500 mm szerokości. Maszyna przystosowana jest do pracy z jednym lub wieloma portalami.


NAJWIĘKSZE MOŻLIWOŚCI W STANDARDZIE PRO

Master3D w podstawowej wersji oferuje parametry, których nie posiada żadna inna wielkogabarytowa przecinarka CNC. Został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności. Jego prędkość przejazdowa wynosi 45 m/min, to ponad 2x szybciej niż w maszynach konkurencji. Szybkie przejazdy są bardzo istotne, gdyż ograniczają stratę czasu podczas jałowego ruchu palnika pomiędzy kolejnymi detalami i otworami. Ma to ogromne znaczenie w maszynach ze stołem roboczym dłuższym niż 6000 mm oraz przy cięciu skomplikowanych rozkrojów zawierających dużą ilość detali. Nowy suport HighSpeed+ o zwiększonej dynamice i prędkości ruchu góra/dół, która wynosi 350 mm/s, zapewnia nawet 8-krotnie szybszą detekcję materiału i szybszy ruch w osi Z. PRO Master3D w standardzie umożliwia prostopadłe cięcie palnikiem tlenowym (tzw. 2D) blach ze stali konstrukcyjnej o grubości do 200 mm. Zakres cięcia można rozszerzyć do 300 mm. Wraz z palnikiem otrzymujemy automatyczną konsolę gazową, która precyzyjnie steruje ciśnieniem tlenu tnącego i podgrzewającego, umożliwiając w pełni automatyczne i płynne przebijanie nawet 150 milimetrowych blach. Dodatkowo konsola upraszcza obsługę, skraca czas podgrzewania blachy oraz
pozwala na zautomatyzowany dobór parametrów przebijania i cięcia materiału. Dla lepszej ergonomii pracy, maszyna posiada dodatkowy system bezprzewodowego sterowania SmartCONTROL, który umożliwia obsługę procesu cięcia z dowolnego punktu w promieniu do 30 m od sterownika stacjonarnego. Bezprzewodowy pilot zwiększa funkcjonalność maszyny, podnosi bezpieczeństwo i szybkość pracy operatora. Dzięki niemu można wprowadzać i odczytywać ustawienia, korygować parametry cięcia, sterować wszystkimi funkcjami urządzenia. SmartCONTROL jest całkowicie zintegrowany ze sterownikiem głównym i wszystkie działania podjęte na pilocie są wyświetlane na pulpicie podstawowym i na odwrót. Standardem są również inteligentne kurtyny świetlne, które w zależności od sytuacji mogą awaryjnie zatrzymać pracę urządzenia lub zmniejszyć prędkości przejazdowe do wartości umożliwiających wykonywanie czynności obsługowych w bezpośrednim sąsiedztwie pracującej maszyny.


NAJDOKŁADNIEJSZE CIĘCIE 3D - PLAZMOWE I TLENOWE

Maszyna PRO Master3D wyposażona w głowicę Multi3D oferuje użytkownikowi najdokładniejsze wycinanie detali fazowanych. Nawet przy cięciu bardzo długich, kilkudziesięciometrowych krawędzi, detale zachowują odpowiednie tolerancje wymiarowe. To główna zasługa dwóch zintegrowanych systemów kontroli wysokości palnika od materiału. Przy wykorzystaniu palnika plazmowego maszyna przygotowuje fazy spawalnicze na „V”, „X”, „Y” oraz „2Y”. W przypadku palnika tlenowego dostępna jest faza „V”. Dodatkowo wybierając głowicę w wersji Multi3D_90°, uzyskamy największy zakres pochylenia palnika w jednej osi wynoszący +/-90°, a więc możliwość ustawienia narzędzia w pozycji poziomej. Ta funkcjonalność otwiera do tej pory niespotykane możliwości obróbki pionowych ścian profili, kształtowników, czy też elementów przestrzennych.


CO ZYSKUJE KLIENT ?

Kształtowe cięcie blach, to jeden z pierwszych etapów w procesie produkcji konstrukcji stalowych. W celu przygotowania odpowiednich połączeń spawanych konieczna jest dodatkowa operacja technologiczna w postaci fazowania wszystkich lub wybranych krawędzi wyciętych  elementów. To niejednokrotnie bardzo czasochłonna operacja, która wymaga dużych nakładów w postaci zasobów ludzkich i odpowiednio wyposażonych stanowisk roboczych. Wycięte prostopadle elementy należy przetransportować na inne stanowiska i tam wykonać szlifowanie, frezowanie lub fazowanie termiczne. Im grubszy materiał i bardziej skomplikowany kształt elementu, tym więcej czasu zajmie nam ta operacja. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zamiast blach będziemy chcieli wykonać fazowanie połączeń rurowych. Powyższe operacje technologiczne oraz straty czasu z nimi związane, eliminuje maszyna PRO Master3D uzbrojona w wychylną głowicę Multi3D. Jeśli dodatkowo wyposażymy urządzenie w obrotnicę, zyskamy możliwość cięcia rur z jednoczesnym fazowaniem krawędzi. Dzięki temu wycinane detale będą dokładniej do siebie spasowane, co ułatwi i przyspieszy proces prefabrykacji elementów do konstrukcji.


CZY ZATEM KAŻDA GŁOWICA 3D DOSTĘPNA NA RYNKU DAJE TAKIE SAME MOŻLIWOŚCI?

Zdecydowanie nie, ponieważ większość znanych wcześniej głowic, to konstrukcje obrotowe posiadające spore ograniczenia funkcjonalne. Nadają się głównie do fazowania bardzo małych elementów, a ich możliwości w stosunku do głowicy Multi3D są znacznie niższe. Ponieważ tzw. głowice 3D, są bardzo kosztownym wyposażeniem, każdy z użytkowników zastanawiających się nad zakupem tego typu rozwiązania, musi zadać sobie trud weryfikacji możliwości produkcyjnych poszczególnych modeli. Konieczne jest wykonanie prób cięcia, porozmawianie z użytkownikami,
sprawdzenie rzeczywistych tolerancji wymiarowych w szczególności dla długich krawędzi.


PRODUKTY BUDOWANE Z MYŚLĄ O KLIENCIE Firma STIGAL

od wielu lat buduje swoją markę, na dobrej opinii o ich produkcie, nie zapominając, jak ważny dla użytkownika jest serwis. Zdalna diagnostyka stanu technicznego maszyny, modułowa budowa, pełna dokumentacja techniczna każdej maszyny, zawsze gotowy zespół wyjazdowy oraz wypełniony po brzegi magazyn części zamiennych, to 5 filarów niezawodnego wsparcia technicznego STIGAL. Potwierdza to ponad 350 przedsiębiorców, posiadających ich przecinarki w swoim parku maszynowym, w tym blisko dwudziestu użytkowników maszyn wyposażonych w głowicę Multi3D.

 

  

Komentarze